CHIANTI RUFINA

Poniżej relacja z degustacji win z Chianti Rùfina, która miała miejsce w ramach wydarzenia Let’s Taste Italy zorganizowanego w marcu w Warszawie przez Taste it All, Doctor Wine by Daniele Cernilli i Consorzio Chianti Rùfina. Seminarium poprowadził Mariusz Kapczyński red. nacz. Vinisfera.pl oraz przedstawiciel Consorzio Chianti Rùfina. Omawianych było 6 win + wino niespodzianka:

  1. I Veroni, Quona Chianti Rufina DOCG Riserva 2015
  2. Colognole, Riserva del Don Chianti Rufina DOCG 2015
  3. Podere Il Pozzo, Il Pozzo Chianti Rufina DOCG 2013
  4. Frescobaldi, Nipozzano Vecchie Viti Chianti Rufina DOCH Riserva 2014
  5. Grignano, Poggio Gualtieri Chianti Rufina DOCG Riserva 2013
  6. Selvapiana, Bucerchiale Chianti Rufina DOCG Riserva 2013
  7. oraz – Frescobaldi, Castello di Nipozzano Montesodi 2009

Pierwszym etapem spotkania było przybliżenie specyfiki regionu, następnie degustacja komentowana ww. win. Ja niestety, pomimo iż kilka lat mieszkałam w Chianti, nigdy nie dotarłam na winiarski tour do Chianti Rufina, ale oczywiście znałam dobrze wina z tego regionu. Degustowane chianti potwierdziły moją pozytywną opinię – Chianti Rufina to wina wyjątkowe i zdecydowanie warte swojej ceny.

O Chianti Rùfina

Chianti Rùfina to jeden z najważniejszych obszarów produkcji wina Chianti pomimo faktu, iż jest to najmniejszy z siedmiu regionów. Jest to jednocześnie jeden z najstarszych obszarów winiarskich w Toskanii. Terytorium umiejscowione u podnóża toskańskich Apeninów (Appennino Tosco-Romagnolo), około dwudziestu kilometrów od jednego z najpiękniejszych miast na świecie – Florencji, zajmuje powierzchnię 12.483 hektarów na terenie gmin Pontassieve, Pelago, Rufina, Londa i Dicomano. Obszar Chianti Rùfina (Val d’Arno) zaczyna się wzdłuż prawego brzegu rzeki Arno, dalej skręca na północ wzdłuż obydwu brzegów rzeki Sieve.

Wśród elementów, które sprawiają, że Chianti Rufina jest jednym z najbardziej cenionych win we Włoszech i na świecie są z całą pewnością ukształtowanie geologiczne terenu i klimat szczególnie korzystny dla tego typu produkcji. Mówimy tu o terenach pagórkowatych, zbudowanych z wapieni, margli i kredy, ze słoneczną ekspozycją południowo- zachodnią, na terenach o wysokości do 500 m.n.p.m., co pozwala winogronom osiągnąć optymalną dojrzałość. Kierując się na północ, w stronę Apeninów, wzgórza stają się coraz bardziej strome. Wpływa to na klimat – pod względem wiejących tam wiatrów, poziomu średnich temperatur i wilgotności, jak i różnic temperatur między dniem a nocą. Te cechy sprawiają, że wina z tego obszaru mają wyważoną wysoką kwasowość, są aromatyczne i zrównoważone. Cechuje je też duży potencjał starzenia.

Chianti Rufina DOCG skomponowane jest ze szczepów Sangiovese w proporcjiach od 75 do 100%. Domieszki stanowią szczepy Canaiolo, Trebbiano Toscana i Malvasia. Cała produkcja podlega ścisłym regulacjom

Spośród 22 producentów 20 jest członkami Konsorcjum Chianti Rufina, założonego w 1980 w celu promowania produkowanych win, ochrony całego regionu produkcji, a także wspierania współpracy między poszczególnymi producentami.

.

Ciekawostki

Pierwsze historyczne dowody na uprawę winorośli na terytorium Chianti Rufina pochodzą z XV wieku. Wina z tego regionu zostały oficjalnie uznane wraz z edyktem Wielkiego Księcia Toskanii w XVIII wieku – rozporządzenie z 24 września 1716 roku wydane przez Kosmę III uznało obszar Rufina jako jeden z obszarów produkcji win Chianti i klasyfikowało te wina wśród najlepszych win Toskanii.

Szalony wózek. Co roku w sierpniu ma miejsce impreza Bacco Artigiano, poświęcona winu i lokalnym produktom. Symbolem tego wydarzenia jest ‘szalony wózek’, który kiedyś używany był do transportu butelek wina ze wsi do miasta. To rodzaj rekonstrukcji historycznej, ofiarowania ‘błogosławionego wina” władzom Florencji. Z regionu Rufina butelki typu fiasco były przewożone na ‘szalonym wózku” zbudowanym przez winiarzy z Val di Sieve. Wózek ten, ciągnięty przez woły, załadowany butelkami z całej piwnicy ułożonymi piramidalnie mógł przewieźć do dwóch tysięcy butelek. Po otrzymaniu błogosławieństwa w kościele na Via dei Calzaiuoli, nazwanego imieniem Św. Michała (San Michele) patrona winiarzy, wino było przewożone do ratusza (Palazzo delle Signoria) gdzie burmistrz i urzędnicy wznosili toasty za Florencję i jej lud.

Testowane wina

I Veroni, Quona Chianti Rufina DOCG Riserva 2015

Strukturalne wino dzięki starzeniu 18 miesięcy w drewnianej beczce wino zyskało waniliowy szlif, a 12 miesięcy leżakowania w butelkach dodało mu elegancji i harmonii. Mocno wiśniowo-pestkowe rejestry, owoce leśne, w smaku pełne i aksamitne wyczuwalny alkohol, bardzo dobre taniny. 15% alkohol, 100% Sangiovese

Colognole, Riserva del Don Chianti Rufina DOCG 2015

Wino świeże, dobra kwasowość, czerwone owoce z kwiatowym charakterem, rejestry pieprzu, owoc jałowca, igliwie, lżejsze taniny, dymno dębowy finisz. 14% alkohol, 100% Sangiovese

Podere Il Pozzo, Il Pozzo Chianti Rufina DOCG 2013

Wino robione tradycyjnie, aromaty czerwonych owoców z lekką nutą przypraw, dzika wiśnia, truskawka, spokojne taniny, eleganckie, 13% alkohol, Sangiovese 90%, Canaioli-Colorino 10%,

Frescobaldi, Nipozzano Vecchie Viti Chianti Rufina DOCG Riserva 2014

24 miesiące starzenia w dużych dębowych beczkach i 3 miesiące w butelkach. Intensywnie czerwony kolor. Wyczuwalna świeżość, dobra kwasowość, miły balans między kwiatowymi aromatami moreli i ostrzejszymi dzikiej róży i wanilii. W smaku rejestry wiśni, czereśni, pestek, pieprz. Wino z dużym potencjałem starzenia. Sangiovese z dodatkiem Malvasia Nera, Colorino, Canaiolo, 13,5% alkohol,

Grignano, Poggio Gualtieri Chianti Rufina DOCG Riserva 2013

Aromaty dojrzałych owoców leśnych, skóry i cedru. Ładna ekspansja owocu, czysto podane nuty wiśni, jeżyn, lekkie podbicie kwasowości, nieagresywne taniny. 14% alkohol. Certyfikat ekologiczny. 90% Sangiovese, 10% Merlot

Selvapiana, Bucerchiale Chianti Rufina DOCG Riserva 2013

Elegancka riserva od jednego z najlepiej ocenianych producentów z Chianti Rufina, wino złożone, ekspresyjne. Dojrzewało w beczkach francuskich. W nosie aromaty dojrzałych wiśni,  śliwek, wanilii, tytoniu. Na podniebieniu aromaty czerwonych owoców, wanilii, czekolady, z długim wytawnym finiszem. 14,5 alkohol. 95% Sangiovese, Canaiolo Colorino, Malvasia Nera.

Frescobaldi, Castello di Nipozzano Montesodi 2009

To wyjątkowe wino zrobione z Sangiovese produkowane jest tylko w wyjątkowych latach z winogron rosnących na małym obszarze Castello di Nipozzano o pow. 400m2. W nosie świeże czerwone owoce z nutą jagód i jeżyn. Lukrecja, czarny pieprz, dymne grzybowe smaki. Dobrze zbudowane wino o aksamitnych taninach i długim przyjemnym wykończeniu.